Klinika Orising
Przywracamy życie Twoim włosom

Badanie trychologiczne

Nowoczesne technologie pozwalają na dokładne diagnozowanie różnego rodzaju problemów z włosami czy skórą głowy, a dokładna ocena możliwa jest dzięki badaniu trychologicznemu. Wykonywane jest przez specjalistów i przy wykorzystaniu mikroskopu cyfrowego, a zaleca się je zazwyczaj w przypadku wypadania włosów, łysienia i różnego rodzaju chorób. Coraz częściej korzystają z niego również osoby, które chcą profilaktycznie sprawdzić stan swojej głowy.

Czym jest badanie trychologiczne?

W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o badaniach trychologicznych, ale nadal niewiele osób wie, na czym dokładnie polegają. Często dopiero kiedy pojawiają się poważne problemy z łysieniem czy wypadaniem włosów trafiamy do trychologa. A tak naprawdę badaniu trychologicznemu powinien poddać się każdy. Jest bezbolesne, trwa maksymalnie 30 minut a pozwala zawczasu uniknąć przykrych problemów skóry głosy i włosów.

Badanie trychologiczne to sprawdzanie stanu skóry głowy, włosów i mieszków włosowych, dzięki czemu możliwe jest zdiagnozowanie problemów, takich jak:

  • łupież,
  • łuszczyca,
  • łojotok,
  • zapalenie skóry,
  • łysienie,
  • wypadanie włosów i nie tylko.

Wykorzystuje się do tego specjalną kamerę powiększającą 200- lub 400-krotnie, dzięki czemu możliwe jest ustalenie zarówno przyczyn problemu, jak również znalezienie sposobu na jego wyeliminowanie. W jego trakcie wykonywane są: trichogram oraz trichoskopia, polegająca na wyrwaniu kilku włosów z różnych miejsc na głowie, w celu sprawdzenia stanu cebulek czy faz wzrostu.

Przygotowanie i przebieg

Przygotowanie jest bardzo proste i polega na umyciu dzień wcześniej włosów, jednak bez udziału kosmetyków filmotwórczych – mycie tuż przed badaniem może negatywnie wpłynąć na otrzymane wyniki! Tuż przed badaniem trychologicznym należy rozczesać włosy i usunąć z nich niewielkie zanieczyszczenia. W trakcie sprawdzania stanu skóry głowy, niewielka kamera przykładana jest do wielu miejsc na głowie. Na ekranie widać fragmenty w odpowiednim powiększeniu, a samo przykładanie kamery do głowy jest całkowicie bezbolesne.

Na czym polega badanie?

Najpierw trycholog przeprowadza wywiad na temat trybu życia pacjenta, diety, stosowanych kosmetyków i częstotliwość mycia włosów. Później zaczyna się druga faza badania. Przeprowadzane jest kamerą cyfrową, trycholog przykłada mikroskop do skóry głowy i sprawdza kilka kluczowych miejsc - szczyt czoła przechodząc stopniowo do tyłu, potem jeden bok, środek głowy i drugi boku. Ogląda cebulki włosów, określa ich stan i fazę wzrostu w jakiej się znajdują. Na tej podstawie ocenia stan skóry głowy. Powiększony obraz pojawia się na ekranie a trycholog dokładnie wyjaśnia pacjentowi, co widzi na skórze głowy. Na podstawie badania potrafi rozpoznać, czy rozpoczęły się procesy łysienia, których jeszcze w początkowej fazie nie da się zauważyć gołym okiem. Czy używane kosmetyki są odpowiednie i jakie błędy w pielęgnacji włosów popełnia pacjent.

Co ważne, badanie trychologiczne nie leczy problemów skóry głowy! Natomiast jest pierwszym krokiem w rozpoczęciu leczenia u osób z problemami skóry głowy - łysieniem, łupieżem czy wypadaniem włosów. Trycholog określa, w jakiej kondycji jest skóra głowy i na tej podstawie dobiera odpowiednią kurację.

Żeby wyniki badania były dokładne zaleca się nie myć włosów co najmniej przez 12 godzin przed badaniem. To pozwala na określenie, czy wydzielane sebum jest w normie, czy jest go za mało czy za dużo.

Skuteczne leczenie

Warto poddać się takiemu badaniu, bowiem często nie zdajemy sobie sprawy z problemów ze skórą głowy, które z czasem nawarstwiają się i stanowią spory problem. Zapraszamy więc zarówno osoby, które mają objawy choroby albo którym wypadają włosy, jak również przezornych, chcących mieć pewność, że z ich skórą i włosami wszystko jest w jak najlepszym porządku. Dla tych osób warto dopasować odpowiednie kosmetyki do użytku codziennego skóry głowy i włosów.

Komu dedykowane jest badanie trychologiczne?

Badanie trychologiczne to pierwszy i niezbędny krok przy leczeniu problemów skóry głowy. Nadmierne wypadanie włosów, łysienie, łupież, niepokojące zmiany na skórze głowy - to poważne przesłanki do wizyty u trychologa. Wykwalifikowany specjalista podczas badania sprawdzi dokładnie stan cebulek włosów, skóry głowy i zauważy niepokojące zmiany i problemy. Po badaniu dobierze odpowiednią kurację i kosmetyki.

Ale badanie trychologiczne dedykowane jest także dla wszystkich, którzy dbają o kondycję włosów. Trycholog nie tylko sprawdza stan skóry głowy, ale także dobiera najlepsze zabiegi i udziela rad dotyczących pielęgnacji włosów. A to często pozwala uniknąć późniejszych przykrych problemów ze skórą głowy.
Klinika ORISING Trychologia i Salon Fryzjerski C.H. PANORAMA

Al. Witosa 31 lok. 103A, 00-710 Warszawa, woj. mazowieckie

tel. (22) 858 33 44, e-mail: jolantatrzeciakowska@tlen.pl